Jaka inflacja w 2023, 2024 i 2025 roku? Raport NBP

prognoza inflacji 2023 nbp

Bardzo silny wzrost taryf mógłby spowodować, że odczyt inflacji New InvestmentPortfel na jesień 2021 CPI w pierwszych miesiącach przyszłego roku ukształtowałby się wyraźnie powyżej szczytu inflacji z 2022 r. I naszych oczekiwań projekcyjnych. Nie można jednak całkowicie wykluczyć alternatywnego rozwiązania, bazującego na jedynie nieznacznym wzroście taryf i wprowadzeniu mechanizmów rekompensujących spółkom obrotu sprzedaż gazu i energii elektrycznej gospodarstwom domowym. Spośród rynkowych czynników niepewności należy przede wszystkim wskazać dalej dynamicznie zmieniające się ceny surowców, zwłaszcza nośników energii. Czy możliwe jest rozpoczęcie obniżek stóp od ruchu rzędu 0,50 pkt proc., tak jak we wrześniu zrobił to Fed? To będzie zależało do tego, jaka będzie projekcja spadku dynamiki cen.

PKB, inflacja, stopy procentowe. Jest nowa prognoza NBP na 2023 rok

Również w Polsce widoczne są symptomy spowolnienia. Indeks PMI obrazujący nastroje w przemyśle w ostatnich miesiącach wyraźnie się obniżył. Towarzyszyły temu gorsze od oczekiwań odczyty produkcji przemysłowej, budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej.

prognoza inflacji 2023 nbp

W efekcie, oprócz silnie drożejącej żywności i energii, Polacy zaczęli odczuwać wzrost cen coraz większej grupy dóbr i usług. To z kolei stworzyło ryzyko, że konsumenci przyzwyczają się do podwyższonej inflacji, zwiększając akceptację dla wzrostów cen i trwale dostosowując do nich swoje żądania płacowe. Zwrócił uwagę na niedawną ocenę Międzynarodowego Funduszu Walutowego, że bardziej restrykcyjna polityka fiskalna (mniejsze wydatki i deficyty) zwiększyłaby przestrzeń do obniżek stóp procentowych.

NBP tłumaczy podwyżkę dla prezesa. Wskazuje na inne banki

To z Richard Dennis jest słynny finaner handlu “na podłodze” kolei oznacza, że dezinflacja nie jest możliwa bez działań o globalnym zasięgu. Inaczej mówiąc, obniżenie dynamiki cen wymaga działań głównych banków centralnych.I działania te są już podejmowane. Fed od marca wyraźnie podnosi stopy procentowe, a EBC dokonał w lipcu pierwszej od 11 lat podwyżki stóp. Co więcej, według oczekiwań rynkowych banki te będą kontynuowały cykl zacieśnienia polityki pieniężnej.

  1. Nasze decyzje mają więc przeciwdziałać utrwaleniu się inflacji na podwyższonym poziomie.
  2. Rząd nie ogłosił decyzji w tej sprawie.
  3. Biorąc pod uwagę kwartalne prognozy, inflacja bazowa – podobnie jak główny wskaźnik CPI – nie dotrze do punktowego celu w horyzoncie prognozy.
  4. Dla porównania inflacja bazowa w lipcowej projekcji była bardziej pesymistyczna co do 2023 r.

Mniejszy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski

W II kwartale 2024 r., aby wzrosnąć do 4,6 proc. Centralna projekcja wskazuje, że inflacja bazowa (nieuwzględniająca cen energii, żywności i paliw, które w dużej mierze kształtowane są na światowych rynkach) ma wzrosnąć w 2023 r. W latach 2024 i 2025 ma obniżyć się do odpowiednio 5,2 proc. To ważny wskaźnik, bo pokazuje dynamikę cen, na które bank centralny ma większy wpływ i obrazuje presję inflacyjną w kraju. Dla porównania inflacja bazowa w lipcowej projekcji była bardziej pesymistyczna co do 2023 r. (zakładała 10,5 proc.) i 2024 r.

Inflacja w Polsce. Nowa projekcja NBP

6,8 proc., czyli po 0,1 pkt proc. Szybciej niż sądzono w lipcu. Tempo wzrostu płac to około 12,8 proc. Im szybciej rosną pensje, tym większa presja inflacyjna. Najnowsza centralna ścieżka projekcji inflacyjnej wskazuje, że wskaźnik CPI w 2023 r.

“Byłoby dość zaskakujące, gdyby realizacja tej projekcji inflacyjnej była podstawą do obniżek stóp procentowych w tym roku” — oceniają ekonomiści. Z tej perspektywy można uznać, że dotychczasowe działania Rady były słuszne i skuteczne, a zapewnienie średniookresowej stabilności cen – w świetle obecnych danych i prognoz – nie Projekt zarządzania zaufaniem grupy MMCIS lub forex dla leniwych będzie wymagało dalszego, silnego zacieśniania polityki pieniężnej. Nie chcąc dopuścić do takiej sytuacji, od października 2021 r. Podjęliśmy zdecydowane działania, podnosząc dziesięciokrotnie stopy procentowe, w tym stopę referencyjną do 6,5%. Oczywistym jest, że nasze decyzje nie wpływają na globalne źródła wzrostu cen. Działają one jednak w kierunku osłabienia krajowej presji inflacyjnej, a także mogą akomodować wpływ zewnętrznych szoków na oczekiwania inflacyjne i – w dalszej kolejności – na ceny.

Wyniesie średniorocznie 11,4 proc. (wobec 14,4 proc. w 2022 r.), w 2024 r. Spadnie do 4,6 proc., a w 2025 r.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *